top of page

3D Görselleştirme Nedir?

3D görselleştirme bir objenin bilgisayar ortamında 3 boyutlu olarak yani en, boy, derinlik değerleriyle çizilmesi ve çizimi yapılan tasarımın render programı ile gerçekçi fotoğraflarının oluşturulmasıdır.

3D Modelleme


3D Modellemeye başlayabilmek için önce çizimi yapılacak objenin ölçüleri, tasarımı, anatomik yapısı belirlenir daha sonra bilgisayar ortamında çizim uzayda(boşlukta) x, y, z eksenleri üzerinde komutlar ile oluşturulur örneğin

sahneye bir küp objesi çağrılır oluşturulmak istenen modele göre küp üzerinde ekleme, çıkarma, yuvarlama, ölçülendirme yapılarak model oluşturulur.

Oluşturulan model solid yapıda olur yani rengi dokusu gölgesi gerçekçi değildir.


Render


Hazırlanan 3d model render programında açılır ilk olarak bir kamera yaratılır bu kamera gerçek kamera gibi zoom, focus özelliklerine sahiptir, kamera ile istenilen kadraj oluşturulur.


Render programında doku, renk, güneş, ışık, gölge, yansıma gibi yüzlerce ayar vardır. Bu ayarlar 0,01 ile 10,00 arasında rakamsal değerlerdir ve render' in kalitesi bu ayarların hepsinin ustaca yapılmasına bağlıdır. Bu ayarların hepsi tamamlandıktan sonra istenilen çözünürlükte render alınır yani gerçekçi fotoğraf oluşturulur. Programın 1 adet render' i oluşturma süresi render ayarlarına ve sahne detaylarına göre 1 dakika ile 1 gün arasında sürebilir.


Post prodüksiyon


Çizimi yapılıp render' i alınan görsel son olarak fotoğraf düzenleme programına alınır burada renk, canlılık, doygunluk gibi genel ve lokal ayarlar yapılarak 3d görselleştirme tamamlanır.


3D Modelleme Programları


3D modelleme için en çok tercih edilen programlar 3ds max, cinema 4d, sketchup ve blender dır. Tüm programların çalışma mantığı aynıdır fakat her programın ara yüzü ve özellikleri farklıdır. Programlar içinde sadece blender ücretsizdir diğer tüm programlar lisanslıdır ve kullanmak için lisans satın alınmalıdır. Programların tam sürüm lisans fiyatları 3000 TL ile 20,000 TL arasında değişmektedir.


3D Render Programları


Günümüzde en çok tercih edilen render programları vray, keyshot, lumion dur. Render programları real time ve ışın izleme olmak üzere 2 farklı teknik ile çalışır.

Real time render daha hızlı üretilir fakat gerçekçilik daha düşük olur.

Işın izleme render daha uzun sürer fakat daha gerçekçi sonuçlar verir.

Tüm programlar lisanslıdır ve kullanmak için lisans satın alınmalıdır. Programların tam sürüm lisans fiyatları 2000 TL ile 20,000 TL arasında değişmektedir.133 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page