top of page

3D Modellerde Poligon Sayısı

3D modellerde poligon sayısı objenin yüzey sayısını ifade eder, örneğin basit köşeli bir küp 6 yüzeyden/poligondan oluşur fakat bu küp modelinin kenarları 90 derecelik keskin köşelerden oluşur. Küpün köşelerini oval/radius yapmak istersek her kırılma noktası yeni bir yüzey anlamına geleceği için çok daha fazla poligona ihtiyacımız olur.

Görselleştirme çalışmaları için 3d modelin poligon sayısı çok önemlidir, yüksek poligon daha fazla gerçekçilik anlamına gelir. Yüksek poligonlu bir 3d model oluşturma sürecinde yüksek işlem gücüne ihtiyaç duyulur örneğin 1,000,000 poligona sahip bir modeli oluşturmak için ortalamanın üstünde donanıma sahip bir bilgisayar gerekir.


Gerçek zamanlı görüntülenen oyun projelerinde genelde düşük poligonlu 3d modeller kullanılır bunun amacı takılmayan akıcı 3d grafikler yaratmaktır fakat düşük poligon olan 3d modellerin gerçekçiliği az olur ve beraberinde başka sorunlar yaratır. Bizler 3d görselleştirme ve 3d animasyon çalışmalarına odaklandığımız için için yüksek poligonlu 3d modeller kullanıyoruz bu sayede projenin detayları ortaya çıkıyor ve gerçekçiliği artıyor.


Yüksek poligon çalışabilmek için nasıl bir bilgisayarımız olmalı sorusunun cevabı çok değişken, kullanılan programa ve yapılan modellemeye göre ihtiyaç duyulan bilgisayar özellikleri farklılık gösterir.

- Yüksek sahne detayına sahip olmayan basit modelleme projeleri için ortalama donanıma sahip bir bilgisayar yeterli olacaktır.

- Yüksek detaylı modelleme projeleri için kullandığımız bilgisayarımız:

İşlemci: İ9 10900K

Ram: 128 GB

Ssd: 1TB 6900-5000MB/S

Ekran kartı: Rtx 3090 24GB
1.255 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

댓글


bottom of page